Zelena čistka - digitalno čišćenje

Autor: Marija Draganjac, 20. 9. 2021.

18. rujna se održava globalna akcija World Cleanup Day koja će okupiti 180 zemalja oko zajedničkog cilja – čistog svijeta.

Naša škola se priključila Zelenoj čistki, najvećoj volonterskoj kampanji u Hrvatskoj, koja u Hrvatskoj provodi akcije čišćenja povodom World Cleanup Day-a.

U školi provodimo akciju digitalnog čišćenja i osvješćivanja o digitalnom otpadu.

Što je digitalni otpad?

Digitalni otpad su svi nepotrebni dokumenti, programi i aplikacije koji se nalaze na našim pametnim telefonima, računalima i tabletima te e-poruke. Svi ti dokumenti smješteni su na serverima za čiji je rad potrebna električna energija.

Potičemo vas da provedete digitalno čišćenje na svojim uređajima prema sljedećim savjetima:

- Obrišite sve nepotrebne e-poruke iz svojeg poštanskog sandučića

- Odjavite pretplate s nepotrebnih mailing lista – najčešće uputa za odjavu piše na samom dnu e-poruke

- Deinstalirajte nepotrebne aplikacije s računala, pametnog telefona i tableta

- Obrišite nepotrebne datoteke sa računala

- Obrišite duplikate i mutne fotografije te videozapise s pametnih telefona

- Obrišite nepotrebne online dokumente u virtualnim mapama (oblacima)

Učenici 8.razreda matične i područne škole sudjelovali su u akciji digitalne čistke čišćenjem nepotrebnih fotografija i videozapisa sa svojim pametnih telefona.