Dan broja Pi (π) i Međunarodni dan matematike 2022. godine

Autor: Marija Draganjac, Tatjana Kovče, 14. 3. 2022.

Kako bi obilježili Međunarodni dan matematike, koji se obilježava 14. 3. svake godine, ove godine odlučili smo se malo igrati. Učiteljice matematike, su za sve učenike od 5. do 8. razreda, koji su to željeli, organizirali ekipno natjecanje „Lov na blago“. Cilj je bio rješavanjem različitih zadataka, igrica i puzzli otključavati redom dijelove „escape room-a“ i odgonetnuti šifru pomoću koje će saznati lokaciju košare s „blagom".

Svaka ekipa sastojala se od dva učenika, uglavnom iz različitih razreda. U košari je bilo paketića dovoljno za svakog sudionika, ali oni brži mogli su si prvi odabrati koji paketić žele. Sve se odvijalo u prostorima škole, nakon šestog sata i bilo je interesantno vidjeti kako su se učenici rastrčali po školi u potrazi za potrebnim QR kodovima te kako su bili zadubljeni u rješavanje zadataka. Svaki pogrešan korak, mogli su vrlo lako popraviti, a sve u svemu svi su se jako dobro zabavili i na kraju zasladili.

U nastavku se nalazi link na igricu („escape room“) u kojoj su napravljene male preinake da se ne mora trčati po školi već ju možete sami isprobati i od kuće.

Učenici 7.a i 7.b razreda su pak sa svojom učiteljicom matematike Mirjanom Puljar obilježili Međunarodni dan matematike i Dan broja Pi. Dan broja Pi održava se 14. ožujka jer približna vrijednost toga broja iznosi 3.14 (američki zapis datuma). Učenici su na nastavnome satu matematike  rješavali zadatke vezane za broj π. Zadaci su napravljeni u obliku „escape room-a“. Najuspješniji par osvojio je nagradu.

Bio je to najslađi nastavni sat matematike jer su se nakon uspješno riješenih zadataka počastili pitama koje su ispekle vrijedne ruke naših učenica. Naime, jedan od načina obilježavanja Dana broja Pi je jedenje pita (engl. pie = pita).

Dizajn autora MDraganjac