> Nastava

Izvođenje nastave

Autor: Snježana Černelić, 15. 1. 2008.

Nastava se u matičnoj školi odvijala u dvije smjene koje su se izmjenjivale.
Od 3. prosinca 2007. godine nastava se odvija u jednoj smjeni.

Dva tjedna prije kraja prvog polugodišta ove školske godine, 2007./08. odlučeno je da će svih 363 učenika škole ići u jutarnju smjenu. To je velika promjena u našoj školi, ujedno i napredak jer smo jedna od rijetkih škola u županiji koja ima nastavu u jednoj, prijepodnevnoj smjeni.

Prvi dani nakon promjene bili su puni zbrke jer je bilo velikih gužvi na hodniku i strke zbog rasporeda. Zamisao je bila da svi predmetni učitelji dobiju specijaliziranu učionicu, ali su se i učenici razredne nastave u tom slučaju morali seliti iz učionice u učionicu jer dvije nam učionice ipak nedostaju.

Tjedan dana kasnije učenicima razredne nastave dodijeljene su posebne posebne učionice pa je gužva na hodnicima postala manja. "Rad u prijepodnevnoj smjeni važan je dio suvremenog svjetskog odgojno-obrazovnog standarda: tada je opće stanje učenika bolje, aktivnije prete nastavu, što rezultira boljim rezultatima", izjavila je ravnateljica Sanja Ferkula.

Učenici u samom početku nisu bili oduševljeni, ali s vremenom su to prihvatili i sada im se sviđa. Imaju više vremena za učenje i slobodne aktivnosti u školi, za koje su određeni utorak i srijeda poslijepodne.

Ovakav prelazak na jednosmjenski rad u školi nije tražio nikakva dodatna financijska sredstva, samo bolju organizaciju. Činjenica je da u školi ima upola manje učenika nego npr. u šk. god. 1990./91. kada ih je bilo 726.

Škola je bila spremna organizirati i produženi boravak, no roditelji za to nisu pokazali interes.

Beata Grobenski, 8.a

Ukupno: 420045